Rusça Merhaba Demek, Rusça Nasıl Merhaba denir?

Rusça’da merhaba demenin en yaygın yolu Здравствуйте’dır (ZDRASTvooytye), ancak tüm olası sosyal buluşmalarda gezinmek için bilmeniz gereken daha fazla ayrıntı var. 

Hatırlanması gereken en önemli şey, Rusça’da merhaba deme şeklinizin kiminle konuştuğunuza bağlı olmasıdır. Rusça’nın iki ana kaydı vardır: resmi ve gayri resmi. Hangi selamlamayı kullanacağınızı bilmek için, resmi veya gayri resmi bir durumda olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir. 

Resmi durumlar, tanımadığınız veya çok az tanıdığınız biriyle konuşmanın yanı sıra saygı göstermek istediğiniz kişilerle, örneğin öğretmenleriniz, memurlarınız, kayınpederiniz, kayınvalideler veya sadece insanlar gibi konuşmayı içerir. senden daha yaşlı. Resmi olmayan kayıt, arkadaşlarınız ve ailenizin yanı sıra küçük çocuklarla yaptığınız görüşmeler için de geçerlidir (bazı resmi durumlarda çocuklara resmi bir şekilde hitap etmek de uygun olsa da). 

Resmi Olmayan Sohbet Selamlar

Rusça kelime: Привет
Telaffuz: preeVYET
Anlamı: Merhaba

Bu kelimeyi arkadaşlarınıza, aile üyelerinize (akrabalarınız değilse) ve çocuklarınıza hitap ederken kullanın. 

Rusça kelime: Здорово
Telaffuz: ZdaROHvah
Anlamı: Hey

Bu, yalnızca yakın arkadaşlar arasında kullanılan daha tanıdık bir selamlamadır. Hey veya Yo olarak tercüme edilebilir !

Resmi Konuşma Selamlar

Rusça kelime: Здравствуйте
Telaffuz: ZDRASTvooytye
Çeviri: merhaba, ya da nasılsınız?

Здравствуйте kendinizi resmi bir durumda bulduğunuzda en güvenli bahis. Kelimenin tam anlamıyla “sağlıklı kalın” olarak tercüme edilen bu resmi selamlama, tanıdıklarınızla, tanımadığınız insanlarla, meslektaşlarınızla, yaşlılarla veya saygı duyduğunuz insanlarla konuşurken uygundur.

Rusça kelime: Здравствуй
Telaffuz: ZDRASTvooy
Çeviri: Merhaba

Bu ifadeyi yalnızca ты (tekil siz) olarak hitap ettiğiniz kişilerde kullanmaya dikkat edin . Bu, onu Здравствуйте’dan çok daha az resmi , ama Привет’den daha resmi yapar .


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİTE SATILIKTIR boradagasan@hotmail.com

Featured Posts

    Categories