Kiril alfabesini nasıl öğrenirim?

Kiril alfabesini öğrenin

Rus dili Kiril alfabesini kullanır. İlk bakışta göz korkutucu görünebilir. Ancak öğrenmesi aslında oldukça kolaydır. Kiril alfabesi, Latin alfabesiyle birkaç harfi paylaşır. Ek olarak, alfabeler arasında aynı olmayan birçok harf hala benzer görünür. 

Neden Kiril alfabesini öğrenelim:

Telaffuzu kolaylaştıracak. Her harfin kendine özgü bir sesi vardır. Bu harfleri bilmek, telaffuz kılavuzuna bakmaktan veya İngilizce alfabede fonetik yazımları seslendirmeye çalışmaktan çok daha kolay hale getirir. Kelimeleri seslendirmenizi sağlayacaktır. Kiril alfabesini öğrendikten sonra, bir kelimeye bakabilir ve onu söyleyebilirsiniz. Bu önemsiz görünse de, Rusça ve İngilizce arasında epeyce akraba (diller arasında aynı gelen kelimeler) vardır, bu yüzden sadece Kiril alfabesini bilmek, bazı kelimelerin anlamlarını yazılı olarak gördüğünüzde tanımlamanıza izin verecektir.

Rusça-İngilizce sözlük kullanmanıza izin verecektir. Kiril alfabesini bilmeden, Rusça-İngilizce sözlükteki kelimelere etkili bir şekilde bakamazsınız, bu nedenle, gördüğünüz ve duyduğunuz kelimelerin anlamlarını bulmak için alfabeyi öğrenmek önemlidir.

Kiril alfabesi nasıl öğrenilir:
 

2. Çevrimiçi programları kullanın

İnternette Kiril alfabesi öğrenmeye dair birçok video ve online ders mevcut. Hatta yurt dışındaki bazı üniversiteler online dersler sonunda size sertifika bile veriyor. Sadece çevrimiçi sitelerle yetinmeyin. Rusça öğreneceğiniz uygulamaları kesinlikle telefonunuza indirin. Onlardan öğrenecek çok şeyiniz var.

3. Harfleri not edin.

“Yazmak, beyne çivi çakmaktır.” Bir şey yazma eyleminin onu hafızanıza yerleştirmede yardımcı olduğu kesindir. Rus alfabesini kullanarak kelimeleri fonetik olarak yazım alıştırması yapın. Bu aşamada, yazdığınız kelimelerin Rusça olmasına gerek bile yok. Bildiğiniz Türkçe kelimeleri düşünün. Adınızı düşünün. Sesleri kopyalamak için bunu Kiril alfabesiyle nasıl heceleyebilirsiniz? Hatta mümkünse bilgisayarınıza Kiril alfabesini ekleyin ve bilgisayarınızdan da deneyin. 

Bir ipucu: internetten sipariş edebileceğiniz silikon Rusça klavye ile harflerin yerlerini görerek yazmak daha kolay olur, bir deneyin! 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİTE SATILIKTIR boradagasan@hotmail.com

Featured Posts

    Categories