Geleneksel Rus Yemekleri

Rus yemekleri, dünyadaki en çeşitli ve büyüleyici yiyeceklerden biridir. Yüzlerce yıl içinde gelişti, Hıristiyanlığı ve getirdiği değişimlerin yanı sıra pagan yemekleri ve mutfak geleneklerini de birleştirdi.

Bazı yörelerde dokuz aya kadar süren soğuk hava nedeniyle Ruslar yaz aylarında kışlık yemeklerini önceden hazırlayarak çeşitli konserveler, turşular, reçeller, tuzlanmış, kurutulmuş veya tütsülenmiş et ve balıklar yaptılar. Sovyet döneminde, mağaza raflarının genellikle boş olduğu zamanlarda, birçok Rus, kendi ülke arazilerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzeler turşusuna güveniyordu. Bu korunmuş yiyeceklerin çoğu, Rus mutfağının popüler simgeleri olmaya devam ediyor.

Geleneksel Rus Yemekleri

  • Rus yemekleri, diğer kültürlerle zengin bir etkileşim tarihini yansıtır , bu da benzersiz yiyecekler ve lezzetlerle sonuçlanır.
  • Birçok yiyecek yazın hazırlanır ve kışın altı ila dokuz soğuk ayı boyunca kullanılır. Bu, yüzlerce turşu, tuzlanmış, kurutulmuş veya tütsülenmiş et ve balık tarifleri ve pelmeni gibi aylarca saklanan yiyeceklerle büyüleyici bir mutfak geleneği yarattı.
  • Pek çok Rus yemeği artıkları kullanmanın bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak günlük temel gıda haline geldi.
  • Rus pierogisi ve diğer pişmiş yiyecekler başlangıçta özel günlerde veya dini bir ritüelin parçası olarak yapılırdı.

0110

Borş Çorbası (борщ)

Getty Images / Ekaterina Smirnova aracılığıyla

Borş çorbası tartışmasız Batı’daki en tanınmış Rus yemeğidir, ancak genellikle yanlış bir şekilde pancar çorbası olarak çevrilir, bu da onu gerçekten olduğu kadar harika yapmaz.

Genellikle patates, havuç, soğan, lahana, sarımsak ve pancar içeren et ve sebzelerle yapılan pancar çorbası, Rus kültürünün temel bir yemeğidir. Menşeinin çeşitli versiyonları var, bunun da son derece popüler olduğu Ukrayna’dan Rus mutfağına girmesi de dahil.

Başlangıçta pancar çorbası tarifleri, suyla seyreltilmiş ve kaynatılmış pancar kvas’ı (fermente bir içecek) gerektiriyordu. Günümüzde, pişirme işleminin en sonunda biraz sotelenmiş veya başka şekilde hazırlanmış pancar eklenir.

Pancar çorbası tariflerinin sayısız versiyonu vardır ve her aşçı, kendilerininkinin doğru olduğuna ikna olur. Mantarlı, etli veya etsiz, kırmızı et veya kümes hayvanları ve hatta balık kullanılarak yapılabilir. Başlangıçta pancar çorbası halk için bir yemek olmasına rağmen, Rus kraliyet ailesi kısa sürede ona aşık oldu. Büyük Catherine, en sevdiği yemek olarak adlandırdı ve sarayda onun için özel bir şef tuttu.0210

Pelmeni (пельмени)

Getty Images / Dmitriy Bilous

İtalyan mantısına benzer şekilde, pelmeni, 14. yüzyılda Rus yemeklerinde ortaya çıkan bir başka temel besindir. Ülkenin geri kalanına yayıldığı 19. yüzyıla kadar Rusya’nın Ural ve Sibirya bölgelerinde popüler bir yemek olarak kaldı.

Kökeni hakkında kesin bir ayrıntı olmamasına rağmen, çoğu teori pelmeni’nin Çin’den gelmiş olabileceği, geçtiği çeşitli kültürlerin özelliklerini değiştirip üstlendiği konusunda hemfikir . Ruslar, pelmeni yapmayı Komi halkından Ural bölgesine yerli olarak öğrendi.

Basit ama lezzetli ve doyurucu bir yemek olan pelmeni et, un, yumurta ve sudan yapılır ve bazen sarımsak, tuz ve karabiber gibi baharatlar eklenir. Küçük köfte daha sonra birkaç dakika kaynatılır. Pişirme işleminin basitliği ve donmuş pelmeninin aylarca saklayabileceği gerçeği nedeniyle, bu yemek, pelmeni taşıyan ve kamp ateşinde pişiren avcılar ve gezginler arasında popülerdi.0310

Blinis (блины)

Getty Images / istetiana

Bliniler, Slav pagan geleneklerinden gelir ve güneşi ve onu temsil eden tanrıları sembolize eder. Başlangıçta Масленица (Büyük Perhiz’den önceki dini ve halk bayramı) haftasında yapıldılar ve hala Rusya’nın en sevilen yemeklerinden biridir.

Küçük damla çörekler, dantelli kağıt inceliğinde büyük blini, sütle yapılan tatlı daha kalın krepler ve daha pek çok şey dahil olmak üzere çeşitli tarifler vardır. Genellikle et, sebze ve tahıl bazlı dolgularda sargı olarak kullanılırlar.0410

Pierogi (пирог)

Getty Images / Ann_Zhuravleva

Pierogi geleneksel olarak Rusya’da yerel mutluluğun ve mutfak becerisinin sembolü olmuştur ve başlangıçta sadece özel günlerde veya misafirleri karşılamak için servis edilirdi. Пирог kelimesi , bu popüler yemeğin sembolik anlamı hakkında iyi bir fikir veren bir ziyafet anlamına gelen пир kelimesinden gelir .

Her farklı pierogi türü farklı bir durum için kullanıldı. Örneğin, isim gününde bir lahana pierogu servis edilirken, Christenings’e şans için içinde bozuk para veya düğme bulunan ekşi mayalı pierogi eşlik ediyordu. Vaftiz ebeveynleri, aileye özel anlamlarını göstermek için sadece kendileri için özel bir tatlı pay aldı.

Bu yemek için yüzlerce farklı tarif olmasına rağmen, geleneksel olarak oval veya dikdörtgen şeklinde yapılırlar.

Sonunda, pierogi, herkesin kullanabileceği sıradan malzemelerle yapıldığı için, rahatlığı sayesinde günlük yemek pişirmenin bir parçası haline geldi.0510

Pierozhki (пирожки)

Getty Images / rudisill

Pierogis’in daha küçük bir versiyonu olan pierozhki, kızartılabilir veya pişirilebilir ve büyük pierojilere daha uygun bir alternatif olarak görünebilir. Patates, et ve elma gibi tatlı ve tuzlu dolgular bu yemekte popülerdir.0610

Vareniki (вареники)

Getty Images / freeskyline

Bir Ukrayna yemeği olan vareniki, Rusya’da, özellikle Kuban ve Stavropol gibi Ukrayna’ya yakın güney bölgelerinde çok popülerdir. Pelmeniye çok benzerler, ancak genellikle daha büyüktürler ve genellikle tatlı olan vejetaryen dolgulara sahiptirler. Ukraynalılar tarifi Türk yemeği dush-vara’dan aldılar. Rusya’da çoğu ev aşçısı kiraz, çilek veya lor peyniri dolgulu vareniki yapar.0710

Ukha (уха)

Getty Images / SharpSide Fotoğrafları

Eski bir Rus çorbası olan Ukha, başlangıçta her türlü çorba anlamına geliyordu, ancak sonunda özellikle balık çorbası anlamına geldi ve 15. yüzyıldan itibaren Rusya’ya özgü bir balık yemeği oldu.

Bu yemeğin klasik bir versiyonu, muhtemelen hala canlı olan taze balık gerektirir ve sadece levrek, levrek, ruffe veya beyaz balık gibi belirli bir yapışkan, narin ve tatlı tadı olan balık türleri kullanılabilir.

Ukha, yalnızca kil veya emayeden yapılmış oksitlenmeyen bir tencerede pişirilebilir. Geleneksel tarif, balık parçaları sulu ve yumuşak kalırken, güçlü bir balık kokusu olmayan yapışkan, şeffaf bir çorba üretir.0810

Okroshka (окрошка)

Getty Images / Dina (Yemek Fotoğrafçılığı)

Окрошка (kırıntılardan, parçalardan yapılmış) kelimesinden de anlaşılacağı gibi, bu geleneksel Rus yemeği, ekmekten yapılan eşsiz bir Rus içeceği olan kvasla kaplı sebzelerden, artıklardan yapılmıştır. Okroshka fakir bir adamın yemeğiydi, ancak sonunda şefleri et eklemeye başlayan zenginler arasında da popüler oldu.

Sovyet döneminde, geleneksel bir fermente içecek olan kefir, bazen kvasın yerini aldı, ancak her iki içeceğin de yaygın olarak mevcut olması nedeniyle bunun nedenleri açık değil. Okroshka soğuk servis edilir ve yazın yenmesi gereken ferahlatıcı bir yemektir.0910

Kholodets (холодец) ve ​​öğrenci (студень)

Getty Images / L_Shtandel

Tadı ve hazırlığı bakımından benzer şekilde, bu geleneksel Rus yemekleri et jölesi çeşididir ve sığır eti ve domuz eti ile yapılır ve lezzetli bir et jölesi oluşturur. Fransa’da Galantine şeklinde ortaya çıkan bu yemek, Rus aristokrasisinin istihdam ettiği Fransız aşçılar tarafından Rusya’ya getirildi.

Studen o zamanlar Rusya’da zaten vardı, ancak büyük bir ziyafet veya bir akşam yemeği partisinden sonra ufalanmış artıklardan yapılan çok daha az iştah açıcı bir yemek olduğu için genellikle fakirlere verildi. Fransız aşçılar, biraz doğal renk ekleyerek yemeği iyileştirdiler ve yeni bir yemek yarattılar, bu da çok popüler oldu: Zalivnoe (Заливное).

Günümüzde, kholodetler ve öğrenciler birbirinin yerine geçebilir terimlerdir ve Yeni Yıl kutlamalarında popüler bir seçimdir.1010

Guriev’in Kasha (Гурьевская каша)

Getty Images / Kondor83

İrmik tabanında tatlı bir yemek olan Guriev’s Kasha, yalnızca 19. yüzyılda ortaya çıkmasına rağmen geleneksel bir Rus yemeği olarak kabul edilir. III.

Adı, sayım eski bir dostunu ziyaret ettiğinde bir serf şefine yemeği icat etmesi için ilham veren Rusya Maliye Bakanı Kont Dmitry Guriev’den geliyor. Şef yemeğe, daha sonra şefi ve tüm ailesini satın alan ve onları serbest bırakan konuğun adını verdi ve şefe kendi sarayında bir iş verdi.

Krema veya tam yağlı süt, kalın irmik kaşa, çeşitli kurutulmuş ve konserve meyveler ve varenye (Rus tam meyve konservesi) ile yapılan Guriev’s Kasha, Rus aristokrat yaşam tarzının sembolü olarak kalmıştır.

Kaşalar (yulaf lapası veya yulaf lapası) genellikle tahıllarla yapılır ve pierogi, blini ve tatlılar dahil olmak üzere çeşitli tariflere dahil edilir veya kendi başlarına yenir. Kaşas tarifleri genellikle tuzlanmış domuz yağından yapılan bir başka geleneksel Rus yemeği olan et, balık veya salo eklemeyi içerir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİTE SATILIKTIR boradagasan@hotmail.com

Featured Posts

    Categories